м.Київ Предславинська 9 +38 044 522 8745
Працюємо - 24/7 Цілодобово

Алкоголь і вагітність

Опубліковано в лютому 2015 роки (Перегляд січня 2018 року)

Переклад здійснено силами Перинатального центру м. Києва

 

Алкоголь і вагітність

 

Для кого ця інформація

Ця інформація для вас, якщо ви вагітні або плануєте завести дитину. Тут викладаються наслідки вживання алкоголю на розвиток вашої дитини в матці. Він також може бути корисним, якщо ви є партнером, родичем або другом вагітної або плануєте мати дитину і хочете дізнатися більше про вплив вживання алкоголю під час вагітності або при плануванні вагітності. Глосарій всіх медичних термінів можна знайти на веб-сайті RCOG за адресою: www.rcog.org.uk/en/patients/medicalterms.

 

Ключові моменти

 • Найбезпечніший підхід не пити алкоголь взагалі, якщо ви вагітні, якщо ви думаєте, що ви могли б стати вагітною, або якщо ви годуєте грудьми.
 • Незважаючи на те, що ризик нашкодити дитині низький з невеликою кількістю алкоголю, перш ніж стає відомо про вагітність, не існує «безпечного» рівню алкоголю, коли ви вагітні.
 • Вживання алкоголю під час вагітності може вплинути на те, як ваша дитина росте і розвивається в матці, здоров’я дитини при народженні, і довгострокове здоров’я вашої дитини.
 • Вживання сильно під час вагітності може призвести до того, що ваша дитина може мати сильну фізичну і розумову відсталість, відома як алкогольний синдром плода (АСП).
 • Важливо повідомити своєму лікарю про вживання алкоголю, та отримати відповідну підтримку і інформацію.

 

Як алкоголь впливає на мою ненароджену дитину?

Відмова від алкоголю під час вагітності є безпечним варіантом. Не доведено безпечну кількість алкоголю, яку жінка може пити під час вагітності.

Якщо ви пили алкоголь під час вагітності, деяка частина буде проходити через плаценту до дитини.

Чим більше ви п’єте, тим більший ризик нашкодити вашій дитині.

Вживання під час вагітності може:

 • збільшити ризик викидня
 • впливають на те, як ваша дитина розвивається в матці і, зокрема,  як розвивається мозок вашої дитини
 • Впливає на ріст вашої дитини в матці, заважає працювати плаценті, і, як наслідок, доведено викликає затримку росту плода(ЗРП) (для отримання додаткової інформації див інформації RCOG пацієнта В мене маленька дитина, яка доступна в Інтернеті за адресою: rcog.org.uk/en/patients/patientleaflets/having-a-small-baby
 • збільшує ризик мертвонародження
 • збільшує ризик передчасних пологів
 • робить немовля більш схильним до хвороб в період новонародженності та в дитинстві, і також коли дитина стане дорослою
 • викликає фетальні розлади алкогольного спектру (ФРАС) та фетальний алкогольний синдром (АСП) – дивіться нижче для отримання додаткової інформації про РАСП  і АСП.

Чим більше ви п’єте, тим менше ваша дитина буде зростати, і менш здоровою буде. Проте, якщо ви скоротите обсяг або припинити пити взагалі, ваша дитина почне рости з нормальною швидкістю. Зупинка вживання в будь-який момент під час вагітності буде корисною. Однак, в деяких випадках, наслідок пияцтва на вашу дитину не може бути скасованим.

 

Що таке фетальні розлади алкогольного спектра (ФРАС) і фетальний алкогольний синдром (ФАС)?

Надмірне вживання  під час вагітності може призвести до фетальних розладів алкогольного спектра (ФРАС) і фетального алкогольного синдрому (ФАС).

В той час як ФРАС менш серйозний, ніж ФАС, діти з ФРАС можуть мати труднощі в навчанні, проблеми з поведінкою, фізичною інвалідністю та емоційними і психічними розладами, які тривають все життя. Так чи інакше, сильно або слабо дитина постраждала від алкоголю , ФРАС безпосередньо пов’язаний з тим, скільки і як часто жінка вживала напої під час вагітності.

Безконтрольне вживання алкоголю або вживання алкоголю регулярно під час вагітності шкідливо для дітей і може призвести до серйозного стану –  фетальний алкогольний синдром (ФАС). Діти з ФАС, як правило, мають сильну фізичну і психічну інвалідність. Для отримання додаткової інформації див ресурси, доступні з NOFAS (Національна організація по фетальний алкогольний синдром-UK) за адресою: www.nofas-uk.org

 

Що робити, якщо я збираюсь мати дитину?

Якщо ви плануєте вагітність, то бажано не вживати алкоголь протягом цього часу. Також якщо  ваш партнер буде вживати при спробі завагітніти, це може знизити ваші шанси завагітніти .

 

Я тільки що дізналась, що я вагітна, і я вживала алкоголь. Що це означає для моєї дитини?

З більшістю дітей все  буде добре. Поговоріть з лікарем, який зможе проконсультувати Вас.

 

Чи будуть мене питати, скільки алкоголю я п’ю, коли я вагітна?

Під час ваших візитів у жіночу консультацію, ваш лікар  запитає вас про вашу історії хвороби і ваш спосіб життя. Це буде включати в себе і споживання алкоголю, якщо воно є.

Ваш лікар надасть Вам підтримку і інформацію про те, як скоротити або припинити вживання алкоголю.

 

Чи можна пити алкоголь, якщо я хочу годувати грудьми?

Найбезпечніший варіант – уникати алкоголю під час грудного вигодовування, так як алкоголь може знайти свій шлях у грудне молоко. Регулярне споживання алкоголю під час грудного вигодовування може вплинути на розвиток вашої дитини.

Якщо ви хочете питии алкоголь, безпечніше не пити більше 10 мл чистого алкоголю в тиждень, і краще  рівномірно розподілити ваші напої протягом тижня.

 

Підтримка для вас

Є цілий ряд причин, чому жінки можуть пити занадто багато алкоголю під час вагітності:

 • вони можуть не знати, що вони вагітні
 • вони можуть відчувати себе під тиском, і пити, коли вони з друзями
 • вони можуть намагатися впоратися з проблемами і стресом
 • вони можуть бути не інформовані про ризики вживання алкоголю під час вагітності

Якщо ви хочете поговорити про ваше вживання алкоголю , ви можете поговорити з акушеркою, медсестрою, лікарем. Після того, як вони дізнаються, як ви себе відчуваєте і чому ви п’єте, їм буде набагато легше запропонувати вам правильну допомогу та інформацію.

Може бути корисно подумати над запитаннями:

 • Скільки і як часто ви п’єте?
 • Ви можете згадати, з якої нагоди ви пили останній раз?
 • Чи змінилася ваша поведінка через ваше пиття?
 • Чи висловлюють стурбованість про ваше життя родичі, друг, колеги по роботі, лікарі чи медичний працівник

Вам буде надано пряму підтримку чи пораду щодо того, де знайти місцеві консультації чи служби підтримки доступні вам.

 

© Королівський коледж акушерів і гінекологів 2018 рік