м.Київ Предславинська 9 +38 044 522 8745
Працюємо - 24/7 Цілодобово

Авіаперельоти та вагітiсть

Опубліковано в січні 2015 року

Переклад здійснено силами Перинатального центру м. Києва

 

Авіаперельоти та вагітнiсть

 

Для кого ця iнформацiя

Цяzz iнформацiя для вас, якщо ви вагітні і думаєте про авiоперелiт. Інформація актуальна для перельоту на короткі відстані (до чотирьох годин), середньо- і довгострокові перельоти (понад чотири години). Якщо ви  член льотного екіпажу або  авіаперельоти – частина вашої роботи, вам слід звернутися за додатковою  консультацією до професійного відділу охорони здоров’я щодо вашої власної ситуації.

 

Чи шкідливі перельоти для мене або моєї дитини?

Якщо у Вас неускладнена вагітність, літати не шкідливо для Вас та Вашої дитини:

 • Якщо у Вас прогресуюча вагітність і Ви здорові, немає ніяких доказів того, що зміни тиску повітря і / або зниження вологості можуть  мати шкідливий вплив на вас та  вашої дитини.
 • Докази відсутні щодо того, що перельоти можуть спровокувати викидень, передчасні пологи та передчасний розрив плодових оболонок.

Той, хто літає піддається незначному збільшенню випромінювання. Нерегулярні перельоти є безпечними для Вас або Вашої дитини

 

Який термін вагітності є найбезпечнішим для перельоту?

Піл час вагітності безпечним часом для перельоту є :

 • До 37 тижнів – при одноплідній вагітності. З 37-го тижня вагітності пологи можуть розпочатись в будь-який момент, саме тому жінки  відмовляються від перельотів після цього терміну.
 • До 32 тижнів – при неускладненій вагітності двійнею.

Більшість авіакомпаній не дозволяють жінкам літати після 37 тижнів вагітності. Важливо перевірити це з  Вашою авіакомпанією перед перельотом.  Також можуть бути певні складнощі щодо отримання медичної страховки після 37 тижнів вагітності.

 

Чи можу я мати підвищений ризик виникнення проблем, якщо я подорожую повітрям?

Деякі вагітні жінки можуть відчувати дискомфорт під час польоту. Ти можеш мати:

 • набряк ніг через затримку рідини (набряк)
 • закладеність носа / проблеми з вашими вухами – під час вагітності у вас більше шансів мати закладеність носа і, в поєднанні з цим, зміни тиску повітря в літаку може також привести до закладеності у вухах.
 • нудота вагітних – якщо Ви відчуваєте нудоту під час польоту, то вагітність може погіршити цей стан.

 

Тромбоз глибоких вен (ТГВ)

ТГВ є кров’яним згустком, який формується в нозі або тазі. Якщо він йде до легень – розвивається легенева емболія, вона може бути небезпечною для життя. Коли ви вагітні, і протягом шести тижнів після народження дитини, у вас є більш високий ризик розвитку тромбозу глибоких вен в порівнянні з жінками, які не є вагітними (для отримання додаткової інформації див. інформації RCOG для пацієнта зниження ризику венозного тромбозу під час вагітності і після пологів , який доступний за адресою: www.rcog.org.uk/en/patients/patient-leaflets/reducing-therisk-of-venousthrom).

Існує підвищений ризик розвитку тромбозу глибоких вен під час польоту через тривале сидіння. Ризик тромбозу глибоких вен збільшується з тривалістю польоту. Ризик також збільшується, якщо у вас є додаткові фактори ризику, такі як: попередні тромбози або надлишкові вага. Ваш  лікар має  можливість перевірити Ваш індивідуальний ризик.

 

Що я можу зробити, щоб зменшити ризик тромбозу глибоких вен?

Якщо у вас короткий переліт (менш ніж  чотири години), то малоймовірно, що вам потрібно буде приймати будь-які спеціальні заходи. Ваша лікар повинен дати Вам індивідуальну оцінку ризику венозного тромбозу та поради для вашої ситуації.

Щоб звести до мінімуму ризик тромбозу глибоких вен при довготривалому перельоті (понад чотири години), ви повинні:

 • носити вільний одяг і зручне взуття
 • спробувати отримати місце біля проходу і робити регулярні прогулянки
 • робити в положені сидячі вправи кожні 30 хвилин – авіакомпанія повинна надати вам інформацію про них
 • пити воду по 1 чашці  через регулярні проміжки часу протягом польоту
 • обмежити напої, що містять алкоголь або кофеїн (кава, газовані напої)
 • носити з еластичні компресійні панчохи – ваш лікар може підібрати правильний розмір для вас.

Якщо у вас є інші фактори ризику тромбозу глибоких вен, незалежно від тривалості польоту, то лікар може порадити  ін’єкцію гепарину. Це розрідить вашу кров та захистить вас від ТГВ. Ін’єкцію гепарину слід приймати в день польоту і щодня протягом кількох днів після нього. З міркувань безпеки, вам буде потрібна  довідка  від лікаря, щоб ви могли виконувати ці ін’єкції на борті літака.

Низькі дози аспірину не зменшують ризик тромбозу глибоких вен, але ви повинні продовжувати приймати його, якщо він був прописаний з іншої причини.

 

Чи існують обставини, коли  мені можна порадити не літати?

Медичний стан здоров’я або проблема, яка може ускладнити вагітність і становити небезпеку для вас і вашої . З цієї причини, якщо наявне щось з нижче перерахованого, вам можна порадити не літати:

 • підвищений ризик мати пологи в дату перельоту.
 • вас є важка анемія. Це коли рівень червоних кров’яних клітин в крові нижче норми. Червоні клітини крові містять багаті залізом пігмент гемоглобін, який переносить кисень навколо свого тіла.
 • вас є серповидно -клітинна анемія (стан, який впливає на червоні кров’яні клітини), і ви недавно мали серповидну кризу.
 • ви нещодавно мали значну вагінальну кровотечу.
 • у вас серйозний стан, що зачіпає ваші легені або серце, що робить дихання важким для вас.

Важливо, щоб ви обговорювати будь-які проблеми зі здоров’ям або ускладнення вагітності з акушеркою або лікарем, перш ніж летіти.

Якщо є ризик викидня або позаматкової вагітності, попросіть УЗД для заспокоєння перед вильотом.

Майте на увазі, що  щось несподіване може статися під час подорожі, і може затримати ваше повернення додому. Деякі авіакомпанії не дозволяють літати, якщо у вас зламані кістки, є отит або синусит, або нещодавно була операція на черевній  порожнині, які залучали ваш кишечник, або якщо видаляли апендикс.

 

Прийняття рішення про політ

Щоб вирішити, чи варто летіти, думайте  про свою власну історію хвороби і будь-які підвищені ризики, які ви можете мати.

Наступні питання можуть допомогти вам у прийнятті рішення:

 • Чому ви хочете летіти саме в цей час?
 • Чи необхідний ваш політ?
 • Скільки триває ваш політ? Чи підвищить він ризик проблем зі здоров’ям?
 • Скільки тижнів вагітності буде, коли ви відлетите , і коли ви повернетеся?

Ваш шанс піти в пологи вище, чим більший ваш термін вагітності.

Важливо також пам’ятати, що викидень, літали ви чи ні, є однаковим (один з п’яти), для перших трьох місяців вагітності.

 • Які медичні установи в пункті призначення в разі непередбаченого ускладнення вашої вагітності?
 • вас були всі необхідні щеплення і / або ліки для країни, куди ви прямуєте?
 • Ви перевірили з вашим лікарем, як це впливає на вагітність?

Чи має ваша страховка покриття вагітності і / або догляду за новонародженим, якщо народжуєш несподівано? Існує величезна варіація серед авіакомпаній і  політико страхування подорожей, так що варто перевірити, перш ніж ви вирішите летіти.

 • Ви обговорювали свої плани поїздок з лікарем і повідомили йому, що ви збираєтесь у довгостроковий переліт?

 

Що я повинна взяти з собою?

 • Вашу обмінну карту
 • Будь-які ліки, які ви приймаєте
 • Якщо у вас більше 28 тижнів вагітності, ваша авіакомпанія може попросити вас, щоб отримати лист від лікаря про те, коли ваша дитина має народитися і підтвердження що ви в доброму здоров’ї, ваша вагітність не ускладнена  і для вас немає особливих ризиків.
 • Будь-який документ, необхідний для підтвердження дати пологів і що ви придатні до польоту. Деякі авіакомпанії мають свої власні форми / документи, які необхідно буде оформити на будь-якій стадії вагітності. Зверніться до авіакомпанії, якщо ви не впевнені.

 

Страхування подорожей

Якщо ви подорожуєте в Європу, то рекомендується взяти Європейську карту медичного страхування (EHIC) з вами. Ця карта не є альтернативою страхування подорожей, але дозволяє отримати безкоштовно або за зниженими цінами охорони здоров’я в Європі. Це безкоштовно, і ви можете подати заяву на нього в Інтернеті за адресою:www.nhs.uk/ NHSEngland / Healthcareabroad / EHIC / Сторінки / о-The-ehic.aspx , Вона включає в себе звичайний догляд у зв’язку з вагітністю та пологів (Тобто не тільки лікування хвороби або нещасного випадку), до тих пір, поки ви не виїжджають за кордон народжувати. Однак, якщо народження трапляється несподівано, карта буде покривати вартість усього лікування для матері і дитини, що пов’язано з народженням.

 

Я повинна буду пройти через сканер безпеки?

Вам доведеться пройти через звичайні перевірки безпеки перед польотом. Це не є ризиком для вас або вашої дитини.

 

Чи можу я носити ремінь безпеки?

Ви повинні носити ремінь безпеки. Ви повинні закріпити ремінь безпеки досить щільно над і під животом. Попросіть у екіпажу літака подовжувач, якщо він вам потрібен.

 

Що станеться, якщо пологи розпочнуться у літаку?

Кожна вагітна жінка має невеликий шанс дострокових пологів чи вилиття вод. Якщо це відбувається з вами під час польоту, немає ніякої гарантії, що інші пасажири або члени екіпажу мають досвід або навчені приймати пологи. В результаті, пілот, можливо, здійснить посадку раніше щоб допомогти вам.

 

© Королівський коледж акушерів і гінекологів 2015 рік