м.Київ Предславинська 9 +38 044 522 8745
Працюємо - 24/7 Цілодобово

Багатоплідна вагітність: наявність більше однієї дитини

Опубліковано в листопаді 2016 року

Переклад здійснено силами Перинатального центру м. Києва

 

Багатоплідна вагітність: наявність більше однієї дитини

 

Для кого ця інформація

Виявлення у Вас близнюків, трійнят або навіть четвірнят може бути цікавим, але це також може принести турботи і проблеми для вас, ваших партнерів і членів сім’ї. Якщо ви очікуєте більше однієї дитини, важливо, що ви були добре підготовлені до змін, які будуть мати місце як під час вагітності, так і  після народження немовлят.

Ця інформація для вас, якщо ви знаєте, що ви носите більше однієї дитини. Тут розкажуть вам про:

 • різні типи багатоплідної вагітності
 • що це значить для вас і ваших дітей
 • догляд, який ви отримаєте під час вагітності
 • варіанти народження, так що ви зможете зробити усвідомлений вибір.

У цій брошурі дається огляд багатоплідної вагітності: вона зосереджена головним чином на близнюках, але вона має відношення до будь-якої вагітності, де очікується більш ніж одна дитина. Додаткова інформація та підтримка доступна з лікарем-акушером, і в кількох організацій  для вагітних, перерахованих в кінці брошури.

 

Що таке багатоплідна вагітність?

«Багатоплідна вагітність» це термін, який використовується, коли ви очікуєте двоїх або більше дітей одночасно. Це відбувається приблизно в 1 з 80 вагітностей. Лікування безпліддя підвищує ймовірність багатоплідної вагітності.

 

Які є види багатоплідної вагітності?

При ваших ранніх УЗД, у яких підтверджується, чи ви носите двійню або трійню, важливо з’ясувати «хоріальність» вашої вагітності. Це допоможе визначити, чи поділяють ваші діти одну плаценту, і це важливо, тому що діти, які ділять плаценту, мають більш високий ризик розвитку ускладнень.

Близнюки можуть бути:

 • Діхоріальні діамніотичні (ДХДА) – якщо було запліднено дві яйцеклітини, або якщо одна яйцеклітина розкололось незабаром після запліднення, кожна дитина має свою власну плаценту зі своєю власною зовнішньою мембраною, яка називається «хоріон» і свій власний амніотичний мішок.
 • Монохоріальна діамниотична (МХДА) – якщо запліднена яйцеклітина розщеплюється трохи пізніше, діти діляють 1 плаценту і хоріон, але кожен з них має свій власний амніотичний мішок; ці діти завжди ідентичні.
 • Монохоріальна моноамніотична (МХМА) – трапляється набагато рідше, запліднена яйцеклітина розщеплюється ще пізніше і діти розділяють плаценту і хоріон і знаходяться в одному амніоні; ці діти завжди ідентичні; це трапляється досить рідко і несе додаткові ризики.

Так само, трійні можуть бути трихоріальними (кожна дитина має окрему плаценту і хоріон), діхоріальними (два з трьох немовлят поділяють плаценту і хоріон, а третя дитина окремо) або монохоріальними (всі троє немовлят поділяють плаценту і хоріон).

Якщо ваші діти поділяють плаценту, вони ідентичні або «монозиготні». Більшість дітей, які не поділяють плаценту не є ідентичними або «дизиготними». Проте для дітей, які не поділяють плаценту, також є можливість буди  ідентичними. Це тому, що майже третина монозиготних близнюків (ідентичних), матиме свою власну плаценту і, отже, будуть мати один і той же зовнішній вигляд на УЗД як ДХДА (неідентичні або дизиготні) близнюки.

 

Що означає багатоплідна вагітність для моїх дітей і для мене?

Більшість жінок, які мають багатоплідну вагітності мають здорову вагітність і здорових дітей. Однак ускладнення частіше зустрічаються при багатоплідній вагітності і ви маєте бути особливо обережними під час вагітності, в тому числі більш часті УЗД знижують ризики для вас і ваших дітей.

 

Для вас:

Незначні проблеми, які турбують багатьох вагітних жінок, такі як: ранкова нудота, печія, набряк щиколоток, варикозне розширення вен, болі в спині і втома, є більш поширеними при багатоплідній вагітності. Вони всі природно зникають після того, як народжуються діти.

Будь-які проблеми, які виникають при будь-вагітності частіше зустрічаються при двійні і включають в себе:

 • анемію – як правило, викликана дефіцитом заліза, так як дітям на розвиток необхідно багато заліза
 • прееклампсію – стан, який викликає високий кров’яний тиск і білок в сечі; Для отримання додаткової інформації див інформації для пацієнта RCOG прееклампсія (rcog.org.uk/en/patients/ пацієнтів-листівка / прееклампсія)
 • більш висока ймовірність кровотечі, ніж зазвичай, після народження – лікарі та акушерки навчені мати справу з цими ситуаціями; Для отримання додаткової інформації див інформація для пацієнта RCOG
 • Сильна кровотеча після народження (післяпологова кровотеча) (rcog.org.uk/en/patients/patient-leaflets/)
 • більш висока ймовірність необхідності кесаревого розтину або допомоги під час пологів для ваших дітей.

 

Для ваших дітей:

Передчасність

Якщо ви чекаєте двійню або трійню, швидше за все, ви народите ваших немовлят раніше:

 • близько 60 з100 близнюків будуть спонтанно народжуватися до 37 тижнів вагітності
 • близько 75 з100 троєн будуть спонтанно народжуватися до 35 тижнів
 • в порівнянні, тільки 10 з 100 жінок, які вагітні однією дитиною народить до 37 тижнів.

Діти, народжені раніше 37 тижнів вагітності, мають підвищений ризик виникнення проблем, особливо з диханням, годуванням і інфекцією. Чим раніше ваші діти народжуються, тим більш імовірно, що це буде так. Вони, можливо, повинні бути оглянуті після пологів у відділенні для новонароджених. Лікарі будуть підтримувати Вас, щоб ви проводили з дітьми стільки свого часу, скільки ви зможете, і ви зможете давати їм грудне молоко. Для отримання додаткової інформації див. інформацію для  пацієнта RCOG  Передчасні пологи (www.rcog.org.uk/en/patients/patient-leaflets/premature-labour).

Наявність рано народженої дитини може викликати занепокоєння і тривогу у батьків. Ваші діти, швидше за все, потребуватимуть особливого догляду після народження. Ваш лікар або акушерка будуть раді поговорити з вами про це і можуть надати вам інформацію про групи підтримки, які можуть виявитися корисними.

 

Проблеми, пов’язані з ростом

Наявність близнюків збільшує ризик того, що плацента не працює, так як повинна. Це може вплинути на зростання і благополуччя немовлят.

 

Синдром фето-фетальної трансфузії (СФФТ)

Близнюки, які поділяють плаценту (монохоріональні вагітності), також поділяють кровопостачання. Близько у 15 зі 100 монохоріальних двоєн кровопостачання може бути нестабільним. Ми називаємо це синдромом фето-фетальної трансфузії (СФФТ). Одна дитина, «донор», отримує дуже мало крові і має низький кров’яний тиск, в той час як інша дитина, «реципієнт», отримує занадто багато крові і має високий кров’яний тиск. Ви будете контролювати наявність ознак СФФТ за допомогою УЗД. СФФТ може бути легким і не потребувати будь-якого лікування, або він може бути важким, в цьому випадку вам буде запропоновано лікування в лікарні зі спеціалізованої експертизою.

 

Який додатковий догляд буде мені потрібен під час вагітності?

Ви будете перебувати під наглядом команди фахівців охорони здоров’я і вам буде рекомендовано, щоб ваші діти народжувались в пологовому будинку , який має дитячу реанімацію. Ваша команда, як правило, буде включати в собі лікаря акушера-гінеколога  і акушерку, які спеціалізується на пологах при багатоплідній вагітності.

Наявність багатоплідної вагітності означає, що вам потрібно більше візитів в жіночу консультацію в вашому госпіталі. Вам будуть запропоновані додаткові УЗД, щоб уважніше контролювати зростання своїх немовлят.

 • Для багатоплідних вагітностей, де діти мають свою власну плаценту (діхоріальну), ультразвукове сканування приблизно кожні 4 тижні.
 • Якщо ваші діти поділяють плаценту (монохоріальні), вагітність буде контролюватися більш ретельно, сканування кожні 2 тижні з 16 тижнів вагітності і надалі.

Вам можуть рекомендувати приймати таблетки, що містять залізо та фолієву кислоту кожен день протягом вагітності.

Якщо у Вас є близнюки, і є будь-які інші фактори ризику прееклампсії, вам можуть рекомендувати приймати низькі дози аспірину від 12 тижнів вагітності і далі, щоб зменшити її ризик.

 

Чи можу я мати скринінг на синдром Дауна та інші порушення?

Як і всім жінкам, вам буде запропонований скринінг в 11-14 тижнів для виявлення хромосомних аномалій, таких як синдром Дауна. Навіть при багатоплідної вагітності, аналізи крові, взяті в цей час можуть бути об’єднані з результатами УЗД сканування для оцінки ризику одного або обох ваших дітей, що мають хромосомні проблеми; Для отримання додаткової інформації зверніться до Національного Комітету Скринінгу Великобританії( www.gov.uk/topic/ популяції скринінг-програма / плід аномалія ).

Крім того, Вам буде запропоновано ще одне сканування приблизно у 20 тижнів, щоб подивитися на розвиток своїх немовлят. Імовірність цих тестів знайти проблему трохи вище, ніж якби ви були вагітні тільки однією дитиною. Ваш лікар зможе дати вам пораду, якщо скринінг вкаже на будь-які проблеми з вагітністю.

 

Корисна інформація та поради

Під час вагітності ваші лікарі та акушерки будуть давати вам інформацію та поради про:

 • планування народження, включаючи терміни і види пологів і полегшення болю
 • догляд за вашими дітьми після народження
 • догляд за собою після того, як ваші діти народжуються, в тому числі про контрацепцію.

 

Де я маю народжувати моїх малюків?

Вам буде рекомендовано народжувати в пологовому будинку під наглядом лікаря акушера-гінеколога, щоб ви могли отримати допомогу, якщо це буде необхідно.

 

Коли мають народитися мої діти?

З багатоплідної вагітністю ви можете почати народжувати раніше. Навіть якщо цього не буде, вам має бути запропоновано народити до очікуваної дати пологів (елективні пологи). Це робиться або шляхом пологовикликання (індукції) або кесаревим розтином.

Точні терміни пологів для багатоплідної вагітності залежать від конкретних обставин; однак, якщо ваша вагітність була неускладненою, вам будуть рекомендувати наступні терміни пологів:

 • 37 тижнів вагітності, якщо ви носите діхоріальних близнюків (діти, які мають окремі плаценти)
 • 36 тижнів, якщо ви носите монохоріональних близнюків (немовлята, що розділяють 1 плаценту)
 • 35 тижнів, якщо ви носите трійню.

Якщо у вас є будь-які побоювання з приводу народження свої дітей в рекомендовані терміни, ви повинні поговорити з вашим лікарем, бо продовження вагітності більше цих строків збільшує ризик шкоди для ваших дітей.

 

Як я буду народжувати своїх дітей?

Ви зможете обговорити свій план пологів з лікарем акушером-гінекологом. Ваше рішення про те, чи будуть у вас вагінальні пологи або кесарів розтин, буде залежати від декількох факторів, у тому числі положення плаценти (и), як діти ростуть, і чи був у вас кесарів розтин.

 

Двійні

Якщо найближча дитина до шийки матки (часто називають першим близнюком) вниз головою і у вас немає інших ускладнень, то ви в змозі мати вагінальні пологи, якщо ви хочете. Положення вашого другого близнюка може змінитися після того, як перша дитина народжується і не повинно впливати на те, як ви вирішили народжувати. Якщо найближча дитина до шийки матки знаходиться сідничками вниз (тазове передлежання) до кінця вагітності, то зазвичай рекомендується кесарів розтин.

Вагінальні пологи і кесарів розтин мають свої переваги і ризики, і важливо ретельно розглянути варіанти і обговорити вашу ситуацію з вашими фахівцями в галузі охорони здоров’я. Якщо ви обрали кесарів розтин, але починаєте народжувати, то ви повинні їхати прямо до лікарні. Операція буде проведена якомога швидше. Проте, іноді пологи можуть зайти занадто далеко, і  може бути більш безпечним для вас і ваших дітей, щоб вони народилися  вагінально. Якщо ви йдете в пологи в дуже ранньому терміні вагітності, то можна порадити вам, що для ваших близнюків було б краще, якби вони народилися вагінально.

 

Трійнята, четвірнята і моноамніотичні близнюки

Ці діти, як правило, народжуються за допомогою кесаревого розтину, тільки якщо ви не в передчасних пологах або дуже швидко народили першу дитину.

Ваші власні уподобання важливі, і у вас має бути достатньо часу, щоб розглянути всю необхідну інформацію, перш ніж прийняти рішення, що підходить вам найкраще.

 

Пологи і народження

Рекомендується моніторинг серцебиття ваших немовлят під час пологів, оскільки це показує, наскільки добре вони себе відчувають; Однак, це може зменшити легкість пересування для вас. Серцебиття вашої першої дитини може контролюватися шляхом застосування кліпси на голові вашої дитини через піхву.

Ви можете мати епідуральну анестезію для полегшення болю. Це може бути корисно, якщо виникнуть будь-які ускладнення і ваші діти повинні будуть народжені за допомогою кесаревого розтину, щипців або вакууму (вакуум / вакуум-екстрактор).

Після того, як ваша перша дитина народиться, пуповина буде перетиснута і розрізана , але плацента буде залишатися в матці, доки ваша друга дитина не народиться.

Ваші акушерки і лікарі перевірятимуть, в якому положенні ваша друга дитина, вперед головою чи сідничками, пальпуючи ваш живіт, роблячи внутрішній акушерський огляд і УЗД. Коли ваша друга дитина  буде приходити вниз по пологових шляхам, то другий плодовий міхур може розірватися. Орієнтовний час для народження обох діток  від 30 хвилин до 1 години.

Також трапляється, що після того, як перша дитина народиться вагінально, друга дитина може народитися за допомогою кесаревого розтину. Це трапляється, якщо другий з двійні потребує термінового розродження та/або якщо подальші вагінальні пологи небезпечні. Це може трапитися в будь-якому місці у 10 зі 100 вагінальних пологів.

Пологова кімната буде здаватися переповненою, коли будуть народжуватися ваші близнюки. Буде принаймні одна акушерка, але зазвичай їх дві. Також поруч з вами буде знаходитися лікар акушер-гінеколог. Лікарі та медичні сестри, які відповідальні за догляд за новонародженим також можуть бути присутніми, і анестезіолог також може бути присутнім, щоб переконатися, що ви не відчуваєте біль. Народження зазвичай тривай від 30 хвилин до 1 години. Персонал допоможе вам і відповість на будь-які ваші питання.

 

Грудне вигодовування

Грудне молоко є найкращим для новонароджених і ваше груди повинні виробляти достатню кількість молока для немовлят. Якщо у вас виникнуть труднощі, ваші лікарі та акушерки запропонують вам пораду і підтримку, яка вам необхідна.

 

Як я буду давати раду двом немовлятам?

Близнюки часто народжуються рано, і ви будете мати більше напруження, ніж якби ви мали тільки одну дитину. Було б непогано, якби ви розглянули можливість піти з роботи раніше, приблизно у 28 тижнів.

Це дуже напружений час для будь-якого домашнього господарства, коли діти народжуються, але все буде набагато простіше, якщо вас будуть підтримувати і  ви будете приймати допомогу,  яку вам запропонують. Створення розпорядку дня якомога швидше допоможе вам. Зверніть увагу групи підтримки в вашому регіоні.

 

Ключові моменти

 • Багатоплідна вагітність зустрічається приблизно на одну з 80 вагітностей.
 • В той час, коли більшість жінок з багатоплідною вагітністю матимуть здорову вагітність і здорову дитину, ускладнення при ній більш поширені.

Будуть запропоновані додаткове допологове консультування і УЗД для моніторингу ваших дітей.

Ви, швидше за все, народите ваших немовлят рано, якщо у вас багатоплідна вагітність.

Вам буде рекомендовано народжувати в пологовому будинку під наглядом спеціалізованого лікаря.

Ваші акушерки і місцеві групи підтримки можуть надати вам поради та підтримку після того, як ваші діти народяться.

 

© Королівський коледж акушерів і гінекологів 2016 рік