м.Київ Предславинська 9 +38 044 522 8745
Працюємо - 24/7 Цілодобово

Прееклампсія

Опубліковано в серпні 2012 року

Переклад здійснено силами Перинатального центру м. Києва

 

 

Прееклампсія

 

Що таке прееклампсія?

Прееклампсія є станом, який зазвичай розвивається після 20 тижнів вагітності. Це поєднання:

 • підвищеного кров’яного тиску (гіпертонія)
 • білка в сечі (протеїнурія).

Точна причина прееклампсії не зрозуміла.

Часто немає ніяких симптомів і  вона може бути виявлена під час звичайного допологового консультування, коли у вас вимірюють ваш кров’яний тиск і  перевіряють аналіз сечі. Ось чому ми просимо принести зразок сечі до ваших візитів у ЖК.

 

Чому мені потрібно знати, що у мене є прееклампсія?

Прееклампсія є розповсюдженим захворюванням, яке вражає від двох до восьми зі 100 жінок під час вагітності. Це, як правило, м’яка форма, яка зазвичай дуже мало впливає на вагітність. Тим не менш, важливо знати, що у вас є такий стан, тому що, в невеликому числі випадків, це може перерости в більш серйозну хворобу. Важка прееклампсія може бути небезпечною для життя для матері і дитини.

Близько в 1 з 200 жінок (0,5%) розвивається важка прееклампсія під час вагітності. Симптоми, як правило, розвиваються під час вагітності більшого терміну, але можуть також з’явитися в перший раз тільки після народження дитини. Симптоми тяжкої прееклампсії включають в себе:

 • сильний головний біль, який не знімається простими болезаспокійливими
 • проблеми із зором, такі як нечіткість зору або блимання перед очима
 • сильний біль трохи нижче ребер
 • швидко збільшується набряк обличчя, рук або ніг
 • печія, яку не полегшують антациди
 • погане самопочуття

Ці симптоми є серйозними, і ви повинні негайно звернутися за медичною допомогою. Якщо у вас виникли сумніви, зверніться до пологового відділення в місцевій лікарні.

При тяжкій прееклампсії, інші органи, такі як печінка або нирки, іноді можуть страждати і можуть виникнути проблеми зі згортанням крові.

Важка прееклампсія може прогресувати до судом до, або відразу після, народження дитини. Ці напади називаються еклампсією і зустрічаються досить рідко, тільки в одній з 4000 вагітностей.

 

Як може прееклампсія вплинути на мою дитину?

Прееклампсія впливає на розвиток плаценти (посліду), що може перешкодити вашій дитині  адекватно зростати. Також це може зменшити кількість вод навколо вашої дитини в матці.

Якщо плацента сильно страждає, то вашій дитині може стати дуже погано. У деяких випадках дитина може навіть померти внутрішньоутробно. Моніторинг спрямований не те, щоб урятувати тих дітей, які знаходяться у найбільшому ризику.

 

Хто перебуває в групі ризику прееклампсії і як її можна попередити?

Прееклампсія може статися в будь-якій вагітності, але ви у групі ризику, якщо:

 • Ваш кров’яний тиск був високим, перш ніж ви завагітніли
 • Ваш кров’яний тиск бу високим при попередній вагітності
 • у вас є проблеми зі здоров’ям, такі як проблеми з нирками або діабет або стан, який впливає на імунну систему, такий як системна червона вовчанка.

Якщо у вас є хоча б щось з вищеперерахованого, то вам має бути рекомендовано приймати низькі дози аспірину (75 мг) один раз в день з 12 тижнів вагітності, щоб знизити ризик розвитку прееклампсії.

Важливість інших факторів не чітко визначена, але ви більш схильні до розвитку прееклампсії, якщо у вас є більш ніж один з наступних факторів:

 • це ваша перша вагітність
 • ви у віці 40 років і старше
 • ваша остання вагітність була більш ніж 10 років тому
 • ви маєте багато надмірної ваги – це ІМТ (індекс маси тіла)  35 або більше
 • ваша мати або сестра  мали прееклампсію під час вагітності
 • ви виношуєте більше однієї дитини.

Якщо у вас є більш ніж один з цих факторів ризику, вам також можна рекомендувати приймати низькі дози аспірину один раз в день з 12 тижнів вагітності.

 

Як контролюється прееклампсія?

Якщо вам виставили діагноз прееклампсії, ви маєте відвідати лікарню для дообстеження. Поки ви знаходитесь в лікарні, ваш кров’яний тиск будуть регулярно вимірювати і вам може бути запропоновано лікування, щоб знизити його. Буде проведено аналіз сечі для вимірювання кількості білка, також візьмуть аналіз крові. Також будуть контролювати частоту серцевих скорочень Вашої дитини , також можливо запропонують ультразвукове сканування, щоб виміряти ріст і благополуччя вашої дитини.

 

Що відбувається далі?

Ви, як і раніше, будете уважно слідкувати за собою, щоб переконатися, що ви можете спокійно виношувати вашу вагітність. Це може бути зроблено в амбулаторних умовах, якщо у вас легка прееклампсія.

Вам може бути рекомендовано народити вашу дитину близько 37 тижнів вагітності або раніше, якщо є побоювання щодо вашого стану або стану вашої дитини. Це може означати, що у вас буде індукція пологів або, якщо у вас запланований кесарів розтин, його можуть провести раніше, ніж планувалося.

 

Що станеться, якщо в мене виникне важка прееклампсія?

Якщо у вас виникає тяжка прееклампсія, то про вас має піклуватися спеціалізована команда. Єдиний спосіб запобігти серйозним ускладненням у вашої дитини- її народження. Кожна вагітність унікальна і точні терміни залежатимуть від вашої конкретної ситуації. Це буде обговорюватися з вами. Може бути досить часу, щоб викликати ваші пологи. У деяких випадках буде необхідно народжувати за допомогою кесаревого розтину.

Лікування включає в себе ліки (або таблетки, або через крапельницю), щоб знизити і контролювати артеріальний тиск. Вам також буде дано ліки для запобігання еклампсії, якщо  пологи вашої дитини очікуються протягом наступних 24 годин, або якщо у вас був напад еклампсії.

Ви будете під уважним спостереженням у пологовому залі. У більш серйозних випадках, можливо, ви будете у палаті інтенсивної терапії під наглядом висококваліфікованих спеціалістів.

 

Що буде після пологів?

Прееклампсія зазвичай зупиняється після народження. Проте, якщо у вас тяжка прееклампсія, ускладнення можуть піти  протягом перших кількох днів, і тому ви будете залишатися під пильним наглядом. Ви, можливо, повинні будете продовжувати приймати ліки, щоб знизити артеріальний тиск.

Якщо ваша дитина народилася зарано або раніше, ніж очікувалося, він або вона, можливо, теж буде під наглядом. Але нема причин, чому б ви не могли годувати груддю, якщо ви захочете зробити це.

Вам, можливо, доведеться залишитися в лікарні протягом кількох днів. Коли ви йдете додому, вам докладно пояснять, як часто контролювати ваш кров’яний тиск і як довго приймати ліки.

Ви повинні простежити 6-8 тижнів після пологів за вашим кров’яним тиском та аналізом сечі. Якщо у вас була важка прееклампсія або еклампсія, ви повинні мати післяпологову зустріч з вашим акушером, щоб обговорити ваш стан і що з  вами відбувалося. Якщо ви все ще на ліках для лікування артеріального тиску через 6 тижнів після пологів, або ще є білок в сечі на тестуванні, Вас можуть направити до фахівця.

 

Чи буду я мати прееклампсію в майбутній вагітності?

В цілому, одна з шести жінок, у яких була прееклампсія матимуть її знову в майбутній вагітності. Серед жінок, які мали тяжку прееклампсію або еклампсію:

 • одна з двох жінок матимуть прееклампсію в майбутній вагітності, якщо їх дитина повинна була народитися до 28 тижнів вагітності
 • одна з чотирьох жінок матимуть прееклампсію в майбутній вагітності, якщо їх дитина повинна була народитися до 34 тижня вагітності

Ви повинні отримати інформацію про вірогідність, у вашій конкретній ситуації, отримання прееклампсії в майбутній вагітності і про будь-яку додаткову допомогу, що вам може знадобитися.

Бажано, щоб Ви зв’язатися з лікарем якомога раніше, як тільки ви дізнаєтесь, що Ви знову вагітна.

 

© Королівський коледж акушерів і гінекологів 2012 рік