м.Київ Предславинська 9 +38 044 522 8745
Працюємо - 24/7 Цілодобово

Коли у вас передчасно відійшли води

Опубліковано 20 червня 2019

Переклад здійснено силами Перинатального центру м. Києва

 

Коли у вас передчасно відійшли води

 

Для кого ця інформація

Ця інформація для вас, якщо ви думаєте, або вам сказали, що у вас передчасно відійшли води, але у вас не розпочались пологи. Це також корисно для вас, якщо ви є партнером, другом або родичем когось, хто знаходиться в цій ситуації.

Це відноситься  до вас, якщо ваші води відійшли між 24 і 37 повними тижнями вагітності. Якщо води відійшли до 24 тижнів, то ви повинні обговорити з лікуючим лікарем про ваші індивідуальні обставини.

Викладена інформація покликана допомогти вам краще зрозуміти ваше здоров’я і ваші варіанти лікування та догляду. Ваші лікарі підтримають вас і допоможуть прийняти правильне для вас рішення. Вони обговорять цю ситуацію з вами і дадуть відповідь на всі ваші запитання.

Словник медичних термінів можна знайти на веб-сайті RCOG за адресою: www.rcog.org.uk/en/patients/medical-terms

 

Ключові моменти

 • Передчасний розрив плодових оболонок (ПРПО)- це коли ваші води відійшли до 37 повних тижнів вагітності, але у вас не розпочались пологи.
 • Якщо це відбувається, то у вас виникає високий ризик народити передчасно, і підвищена ймовірність того, що у вас і вашої дитини може розвинутися інфекція, яка може вплинути на вас обох.
 • Вам буде запропонований курс антибіотиків, щоб зменшити ризик розвинення інфекції і допомогти пролонгувати вагітність.
 • Якщо у вас все добре, нема будь-яких ознак інфекції, і ваша дитина добре росте у вашій матці, то може бути кращим, щоб ваша вагітність тривала до 37-го тижня. Ви з вашими лікарями будете дуже ретельно контролювати будь-які ознаки інфікування, і ваші індивідуальні обставини і уподобання будуть прийняті до уваги.
 • Якщо ви або ваша дитина матимете будь-які ознаки інфекції або інші ускладнення, вам може бути необхідно народити вашу дитину одразу.

 

Що таке передчасний розрив плодових оболонок (ПРПО)?

Ваша дитина оточена амніотичною рідиною або «водою», що міститься в мембранному (амніотичному) міхурі всередині матки.

Вилиття вод також відомо як розрив плодових мембран. Зазвичай води виливаються незадовго до або під час ваших пологів. Якщо вода відійде до пологів при терміні менше 37 тижнів вагітності, то це називається передчасний розрив плодових оболонок (ПРПО). Це може статися у 3 з кожних 100 (3%) вагітних жінок. ПРПО пов’язаний з 3-4 з 10 випадків передчасних пологів.

Причина, чому відбувається ПРПО не завжди відома, але це може бути через інфекцію, плацентарні проблеми або інші причини.

 

Як я дізнаюсь, що у мене відійшли води?

Ви можете помітити «струмінь» рідини або відчути себе вологою. Кількість рідини, яку ви втрачаєте може варіюватися від незначної кількості до калюжі.

 

Що я повинна зробити?

Якщо ви вважаєте, що у вас витікає рідина з піхви, одягніть прокладку, а не тампон і зверніть увагу на колір і кількість рідини. Нетримання сечі поширене під час вас вагітності, але якщо ви вважаєте, що у вас підтікають води, то ви повинні звернутися до свого лікаря і відразу їхати в лікарню для обстеження.

 

Що відбувається в лікарні?

У вас буде огляд, який повинен включати в себе:

 • обговорення з лікуючим лікарем того, що сталося, в тому числі про підтікання рідини,
 • як ви себе відчуваєте, як протікала ваша вагітність до сих пір, і чи є у вас які-небудь фактори ризику ПРПО або передчасних пологів (наприклад, якщо це сталося в попередніх вагітностях, то більш імовірно, що це відбудеться ще раз)
 • перевірку вашого загального стану здоров’я :температури, пульсу і кров’яного тиску.
 • Перевірка серцебиття вашої дитини.

 

Як діагностується ПРПО?

ПРПО найкраще діагностується при вагінальному дослідженні. З вашої згоди, ваш лікар подивитися на шийку матки,  використовуючи стерильні дзеркала (інструмент, який використовується для розширення стінок піхви), щоб побачити виток рідини, і  вирішити, чи є це амніотичною рідиною.

Якщо після огляду у дзеркалах остаточний діагноз не встановлено, може бути проведений тест на амніотичну рідину. Також може бути корисно провести УЗД для оцінки рівня рідини.

 

Що відбувається далі?

Якщо підтверджується ПРПО, то вам буде запропоновано залишитися в лікарні. Лікарі будуть уважно стежити за ознаками інфекції у вас і вашої дитини. Це буде включати в себе: регулярне вимірювання вашої температури, артеріального тиску і пульсу; аналізи крові, щоб перевірити наявність інфекції. Також буде регулярно контролюватися частота серцевих скорочень Вашої дитини.

Якщо ПРПО не підтверджується, то ви можете поїхати додому.

Коли підтікає невелика кількість вод, не завжди при огляді можливо легко встановити, чи дійсно є ПРПО. Якщо вдома вам  знову буде здаватися, що у вас підтікають води, то ви маєте повернутися у лікарню для повторного обстеження.

 

Чим загрожує ПРПО мені і моїй дитині?

Інфекція

Плодові оболонки утворюють захисний бар’єр навколо дитини, і після того, як вони розриваються, є ризик, що інфекція може потрапити до матки (хоріоамніоніта). Якщо у вас є інфекція, це може призвести до передчасного початку пологів чи розвитку сепсису у вас чи у вашої дитини.

Симптоми інфекції включають в себе підвищену температуру, незвичайні виділення з піхви з неприємним запахом, швидкий пульс і біль в нижній частині живота. Частота серцевих скорочень Вашої дитини також може бути швидшою, ніж зазвичай.

Якщо з’являються ознаки інфекції, то вашій дитині може бути необхідно народитися відразу, щоб спробувати запобігти погіршенню стану для вас і вашої дитини.

Передчасні пологи

Близько 50% жінок з ПРПО починають народжувати протягом першого тижня після розриву оболонок. Чим більший термін вашої вагітності, тим більш ймовірно, що у вас почнуться пологи впродовж І тижня після злиття вод.

Проблеми недоношеності

Діти, що народилися передчасно, мають підвищений ризик виникнення проблем зі здоров’ям, особливо з диханням, годуванням і інфекціями, і може знадобитися госпіталізація в дитячу реанімацію. Чим раніше ваша дитина народиться, тим більш імовірно, що це буде так.

Якщо води вилились передчасно, ваші лікарі обговорять з вами можливі наслідки для вашої дитини, в залежності від того, який у вас термін вагітності і від ваших індивідуальних обставин.

Інші ускладнення

 • Пролапс пуповини, Коли пуповина випадає через шийку матки в піхву: це надзвичайне ускладнення і може бути небезпечним для життя для вашої дитини, але це відбувається доволі рідко.
 • Легенева гіпоплазія, Коли легені вашої дитини не розвивається як правило, через нестачу рідини навколо них: це частіше відбувається, якщо води відходять на самому початку вагітності (менше 24 тижнів), коли легені вашої дитини ще не сформовані.
 • Відшарування плаценти, Коли ваша плацента відділяється передчасно від матки: це може викликати сильну кровотечу і може бути небезпечно для вас і вашої дитини.

Якщо у вас стається ПРПО, іноді ваша дитина може не вижити. Ризик цього підвищується, якщо води зливаються дуже рано, якщо дитина народжується глибоко недоношеною, в деяких випадках – якщо відбувається інфікування або випадіння пуповини.

 

Чи існують які-небудь методи лікування ПРПО?

Не можливо замінити рідину або закрити отвір в мембранах навколо вашої дитини. У вас будуть підтікати води протягом всієї вашої вагітності, так як амніотична рідина продовжує вироблятись.

Однак, буде запропоновано лікування, щоб зменшити ризик для вашої дитини. Це може включати в себе:

 • курс таблетованих антибіотиків, щоб зменшити ризик інфікування вашої матки та вашої дитини; антибіотики можуть також допомогти запобігти передчасним пологам.
 • курс стероїдних ін’єкцій (кортикостероїди), щоб допомогти розвитку вашої дитини і зменшити ймовірність проблем, викликаних недоношенністю; (rcog.org.uk/womens-health/)
 • сульфат магнію, препарат, який може бути запропонований вам, якщо ваша дитина має ризик дуже раннього народження; це може знизити ризик виникнення ДЦП.
 • внутрішньовенне введення антибіотиків (якщо ви в передчасних пологах), щоб зменшити ризик раннього початку інфекції стрептококку групи В (СГБ) ; (rcog.org.uk/en/patients/).

 

Чи потрібно мені залишатися в лікарні?

Вам, як правило, рекомендується залишатися в лікарні протягом кількох днів після того, як у вас відійдуть води, щоб контролювати благополуччя вас і вашої дитини. Лікуючий лікар обговорить з вами можливість повернення додому по закінченню цього часу, якщо у вас все добре і нема підвищеного ризику народити зарано.

 

Коли слід звернутися за допомогою, якщо я піду додому?

Перед випискою з лікарні додому, ваш лікуючий лікар дасть вам інформацію про симптоми, які ви маєте контролювати. Зверніться до свого лікаря і поверніться в лікарню відразу ж, якщо ви відмітили що-небудь з наступного:

 • підвищена температура
 • симптоми грипу (відчуття жару і остуди)
 • вагінальна кровотеча
 • якщо рідина стає зеленуватою або неприємно пахне
 • перейми або переймоподібні болі
 • біль в животі або біль в спині
 • якщо ви стурбовані тим, що дитина не рухається, як звичайно.

 

Які мої наступні дії?

Ви повинні мати регулярні огляди у лікуючого лікаря (зазвичай один або два рази на тиждень). В ході цих перевірок буде контролюватися частота серцевих скорочень Вашої дитини, ваша температура, пульс і кров’яний тиск, і ви будете мати аналізи крові для пошуку ознак інфекції. Ваш акушер буде працювати з вами, щоб розробити поточний план для вашої вагітності.

Для вас і вашої родини може бути емоційно важко, якщо у вас станеться ПРПО. Вам може бути необхідно звернутися за психологічною підтримкою до вашого лікуючого лікаря або медичного психолога. Якщо вас турбують ваші почуття, не соромтесь повідомити про це та звернутися по допомогу.

 

Коли я маю народжувати?

Якщо ви з вашою дитиною почуваєтесь добре та нема будь-яких ознак інфекції, то вам можна порадити почекати до 37 тижнів вагітності, через те, що пролонгування вагітності знижує ризик для вашої дитини, який пов’язаний з недоношеністю.

Якщо відомо, що ви носій бактерій СГБ, то вам можна порадити народити після 34 тижнів вагітності, через ризик виникнення СГБ інфекцій у вашого немовля. Див. додаткову інф. Для пацієнтів RCOG стрептокок групи В (СГБ) в період вагітності і новонародженності (www.rcog.org.uk/en/patients/).

Лікуючий лікар повинен обговорити терміни народження з вами в залежності від Ваших індивідуальних особливостей і бажань.

Ви будете мати можливість задати будь-які питання про вагітність та підготовку до пологів.

 

Чи зможу я народити вагінально після ПРПО?

Зазвичай після ПРПО можна народити вагінально, але це залежить від терміну вагітності, положення дитини в матці та ваших індивідуальних обставин . Лікуючий лікар обговорить це з вами.

 

Як це вплине на майбутню вагітність?

Наявність ПРПО та передчасних пологів означає, що ви маєте схильність до цього, та підвищений ризик передчасних пологів при будь-якій майбутній вагітності. Вам буде рекомендовано перебувати під наглядом команди фахівців, які будуть обговорювати з вами план для вашої наступної вагітності в залежності від вашої конкретної ситуації.

 

Про вагінальний огляд

Характер гінекологічної і акушерської допомоги означає, що вагінальні огляди часто є необхідними. Ми розуміємо, що для деяких людей, особливо тих, хто має тривожність або які зазнали будь-яких травм, фізичного  або сексуального насильства, такі огляди можуть бути дуже важкими. Якщо ви відчуваєте себе незатишно, тривожно або засмучено в будь-який час до, під час або після проведення огляду, будь ласка, повідомте вашому лікарю. Якщо вам важко про це говорити, ви можете повідомити про свої почуття в письмовій формі. Ваші фахівці в галузі охорони здоров’я бажають вам допомогти і вони можуть запропонувати альтернативні варіанти і підтримку для вас. Пам’ятайте, що ви завжди можете попросити їх припинити огляд у будь-який час, і що ви маєте право попросити партнера бути присутнім при огляді. Ви також можете взяти з собою друга або родича, якщо ви хочете.

 

© Королівський коледж акушерів і гінекологів 2019 рік