м.Київ Предславинська 9 +38 044 522 8745
Працюємо - 24/7 Цілодобово

Стрептокок групи В (СГБ) в період вагітності і у новонароджених

Опубліковано в грудні 2017 року (дата наступного перегляду: 2020)

Переклад здійснено силами Перинатального центру м. Києва

 

 

Стрептокок групи В (СГБ) в період вагітності і у новонароджених

 

Для кого ця інформація

Ця інформація для вас, якщо ви (або друг або родич) очікуєте дитину, плануєте вагітність або нещодавно народили дитину. Це розповість вам про Стрептокок групи B (СГБ) та інфекцію у немовлят протягом першого тижня після пологів (відома як рання неонатальна інфекція СГБ) і надає посилання на інформацію про пізню стадію СГБ інфекції. Ця інформація  включає в себе поточні рекомендації Великобританії для запобігання СГБ інфекції у новонароджених.

Глосарій всіх медичних термінів можна знайти на веб-сайті RCOG за адресою: www.rcog.org.uk/en/patients/,

 

Ключові моменти

 • Стрептокок групи В (СГБ) є одним з багатьох бактерій, які зазвичай живуть в нашому організмі і які, як правило, не завдають ніякої шкоди.
 • Скринінг СГБ зазвичай не пропонується всім вагітним жінкам в Великобританії.
 • Якщо ви маєте СГБ, у більшості випадків ваша дитина буде народжена безпечно і інфекція не буде розвиватися. Однак, рідко може викликати серйозні захворювання, такі як сепсис, пневмонія або менінгіт
 • У більшості випадків ранній неонатальній СГБ інфекції можна запобігти.
 • Якщо СГБ виявлений в сечі, піхві або прямій кишці) під час поточної вагітності, або якщо ви вже мали дитину, яка постраждала від СГБ інфекції, вам мають бути запропоновані антибіотики у пологах, щоб зменшити невеликий ризик цієї інфекції для Вашої дитини.
 • Ризик інфікування вашої дитини СГБ стає більшим, якщо дитина народжується недоношеною, якщо у вас температура під час пологів, або якщо води відійдуть раніше, ніж почнуться пологи.
 • Якщо ваша новонароджена дитина має ознаки СГБ інфекції, їх слід лікувати антибіотиками відразу.

 

Що таке СГБ?

СГБ є поширеною бактерією, яка знаходиться в піхві та  прямій кишці  у 2-4 з 10 жінок (20-40%) у Великобританії. СГБ не передається статевим шляхом, і більшість жінок, які є носіями СГБ не матимуть ніяких симптомів. Носійство СГБ не є шкідливим для вас, але це може вплинути на дитину під час народження: СГБ іноді може  викликати серйозні інфекції у новонароджених, і, дуже рідко, під час вагітності і до пологів.

 

Як виявити СГБ?

СГБ виявляться під час вагітності, якщо у вас беруть бактеріальний посів з піхви та прямої кишки, або аналіз сечі.

 

Що СГБ означає для моєї дитини?

Багато дітей вступають в контакт з СГБ під час пологів, до, чи після народження. Переважна більшість цих дітей не хворіють. Проте, якщо ви носите СГБ, є невеликий ризик, що у вашої дитини буде розвиватися СГБ інфекція, вона буде серйозно хворіти або навіть помре.

Близько 1 з кожних 1750 новонароджених у Великобританії та Ірландії має діагноз ранньої неонатальної СГБ інфекції. Інфекції, які СГБ найчастіше викликає у новонароджених: сепсис (зараження крові), пневмонія (запалення в легенях) і менінгіт (запалення рідини і оболонок навколо мозку).

Хоча СГБ інфекція може зробити вашій дитині дуже погано, зі своєчасним лікуванням більшість дітей повністю відновляться. Проте у немовлят, у яких розів’ється рання СГБ інфекція- 1 з 19 (5,2%)  помре, а з тих, що вижили, 1 з 14 (7,4%) буде мати довгострокову інвалідність.

В середньому в Великобританії, кожен місяць:

 • 43 дитини мають ранню СГБ інфекцію
 • 38 дітей повністю одужують
 • 3 дитини виживають з довгостроковими фізичними або розумовими вадами
 • 2 дитини помирають від ранньої СГБ інфекції.

 

Що збільшує ризик інфекції СГБ для моєї дитини?

Інфекція може розвинутися з більшою вірогідністю, якщо:

 • Ваша дитина народжується недоношеною (до 37 повних тижнів вагітності) – чим раніше ваша дитина народжується, тим більший ризик
 • ви вже мали дитину, які постраждала від СГБ інфекції
 • ви мали високу температуру або інші ознаки інфекції під час пологів
 • ви мали якийсь позитивний тест сечі або мазок на СГБ в цій вагітності
 • ваші води відійшли більш ніж за 24 години до народження дитини.

 

Як зменшити ризик для моєї дитини?

 • Інфекцію сечі, викликану СГБ слід лікувати таблетками антибіотику відразу, і вам також мають бути запропоновані антибіотики крапельно під час пологів.
 • Вам мають бути запропоновані антибіотики крапельно під час пологів, якщо ви мали СГБ-позитивний мазок або аналіз сечі з іншої акредитованої лабораторії.
 • Якщо раніше у вас була дитина, який яка захворіла на СГБ інфекцію, вам мають бути запропоновані антибіотики крапельно під час пологів.
 • Якщо у вас відійдуть води після 37 тижнів вагітності, і ви маєте носійство СГБ, вам буде запропонована індукція пологів відразу. Це дозволяє скоротити час впливу СГБ на вашу дитину до народження. Вам також мають бути запропоновані антибіотики крапельно під час пологів.
 • Навіть якщо ще не відомо, чи є носійство СГБ, якщо у вас виникають будь-які ознаки інфекції в пологах, вам будуть запропоновані антибіотики крапельно, що буде лікувати широкий спектр інфекцій, включаючи СГБ.
 • Якщо ваші пологи починаються до 37 тижнів вагітності, ваш лікуючий лікар буде рекомендувати вам антибіотики крапельно, навіть якщо невідомо, чи є носійство СГБ.

 

Які є варіанти місця, де я можу народити свою дитину?

Ви повинні обговорити заплановане місце народження з лікуючим лікарем під час вагітності, щоб переконатися, що ви можете отримати антибіотики в міру необхідності під час пологів. Якщо ви маєте отримати антибіотики, вони будуть даватися через крапельницю, і це не завжди можливо організувати це вдома.

Як тільки ви йдете в пологи або ваші води відійшли, зверніться до фахівця-медика, це важливо, щоб антибіотики розпочались якомога раніше. Ви повинні повідомити свого лікаря, якщо у Вас раніше була дитина, яка мала СГБ інфекцію або якщо у вас позитивний результат на СГБ в цій вагітності.

 

Якщо СГБ був знайдений, коли я маю отримати антибіотики?

Якщо ви виявили носійство СГБ в піхві або прямій кишці, лікування антибіотиками до початку пологів не зменшує ймовірність СГБ інфекції для вашої дитини. Вам не потрібно лікуватися антибіотиком до початку пологів, а під час пологів вам будуть запропоновані антибіотики крапллино, щоб зменшити ризик вашої дитини інфікуватися. Ці антибіотики знижують ризик Вашої дитини на інфекцію СГБ під час першого тижня життя з 1 на 400 до 1 з 4000.

Якщо СГБ виявлений в сечі, то ви маєте отримати антибіотики, як тільки ви отримуєте результат, для лікування вашої інфекції сечовивідних шляхів; Вам також будуть запропоновані антибіотики через крапельницю під час пологів, щоб запобігти інфекції СГБ  у вашої дитини.

Є й інші ситуації, в яких Вам запропонують антибіотики, але вони не пов’язані з

СГБ інфекцією:

 • Якщо води відійдуть зарано (до 37 тижнів), але пологи не розпочнуться, вам може бути запропонований курс антибіотиків. Див. Національний інститут здоров’я і догляду (NICE) керівництво NG25 про передчасні пологи: nice.org.uk/guidance/ng25/ifp/chapter/If-your-waters-break-early,
 • Якщо у Вас запланований кесарів розтин, і ви носій СГБ, вам не потрібні антибіотики, щоб запобігти інфекції СГБ у вашої дитини, якщо не розпочались пологи або не відійшли води. Всім жінкам під час кесаревого розтину вводяться антибіотики широкого спектру дії, щоб запобігти розвитку післяопераційних ускладнень.

 

Якщо я мала СГБ під час попередньої вагітності, чи маю я отримувати антибіотик під час майбутніх пологів?

 • Якщо дитина від попередньої вагітності хворіла на СГБ інфекцію, то під час цих пологів ви маєте отримати антибіотики, бо є ризик ураження вашої дитини.
 • Проте, якщо ви мали носійство при попередній вагітності, і ваша дитина не постраждала, то є ймовірність 1 з 2 (50%) того, що ви будете мати носійство знову в цій вагітності. Щоб допомогти вам обрати, чи маєте ви отримувати антибіотики під час пологів, ви можете здати бак. посів вагінальних виділень на 35-37 тижні, щоб дізнатись, чи є носійство СГБ під час даної вагітності. Якщо результат показує, що:
 • Ви все ще носій СГБ на цій стадії вагітності, то ризик розвитку СГБ інфекції у вашої дитини збільшується до приблизно 1 в 400 і вам будуть запропоновані антибіотики в пологах.
 • Ви не носій СГБ на цій стадії вагітності, то ризик розвитку СГБ інфекції у вашої дитини значно нижче (1 в 5000), і ви можете не отримувати антибіотики.

 

Що містить в собі моє лікування під час пологів?

Якщо вам запропонували антибіотики, щоб запобігти інфекції СГБ у вашої дитини, вони мають вводитися якомога швидше після того, як починаються ваші пологи, або після того, як відійшли води. Вони будуть вводитися через крапельницю і повторюватися через рівні проміжки часу (зазвичай 4-годинні), поки дитина не народиться.

Ви  все одно будете в змозі вільно пересуватися під час пологів, і це не повинно зупинити вас народжувати у басейні, якщо ви збирались.

Якщо відійдуть води до пологів, ваші лікарі будуть говорити з вами про те, коли ви будете мати потребу в антибіотиках і найкращий час для вашої дитини, щоб народитися. Це буде залежати від ваших індивідуальних обставин і від того, скільки тижнів вагітності на даний момент.

Антибіотик, який вам буде запропоновано, щоб запобігти інфекції СГБ у вашої дитини, як правило, пеніцилін. Якщо у вас алергія на пеніцилін, то вам буде запропоновано інший варіант.

 

Чи можуть антибіотики під час пологів заподіяти шкоду?

Деякі жінки можуть відчувати такі побічні ефекти, як нудота або пронос. Жінки можуть мати алергію на деякі антибіотики і в рідкісних випадках реакція може бути важкою і загрозливою життю (анафілаксія). Скажіть Вашому лікарю, якщо ви знаєте, що у вас алергія на пеніцилін або будь-які інші ліки.

Лікуючий лікар повинен обговорити з вами переваги і ризики, пов’язані з прийомом антибіотиків під час пологів для запобігання раннього початку СГБ інфекції у вашої дитини.

Якщо ви не хочете мати антибіотики в пологах, то ваша дитина буде під наглядом протягом 12 годин після народження, оскільки вони знаходяться в групі підвищеного ризику розвитку ранньої СГБ інфекції.

 

Як моя дитина буде доглядатися після народження?

Якщо ваша дитина народилася в терміні (після 37 повних тижнів), і ви отримували антибіотики через крапельницю в пологах, принаймні за 4 години до пологів, то ваша дитина не потребує особливого моніторингу після народження.

Якщо ваша дитина має більш високий ризик СГБ інфекції, і ви не отримували антибіотики через крапельницю, принаймні за 4 години до пологів, то ваша дитина буде під наглядом щодо ознак інфекції мінімум 12 годин. Це включає в себе оцінку загального стану вашої дитини, частоту серцевих скорочень, температуру, дихання і харчування.

Якщо ви раніше мали дитину уражену  СГБ інфекцією, то ваша дитина буде під наглядом протягом 12 годин, навіть якщо ви мали антибіотики через крапельницю в пологах.

Імовірність у вашої дитини розвитку СГБ інфекції після 12 годин дуже низька, і ні ви, ні ваша дитина  не будете потребувати антибіотики після закінчення цього часу, якщо ви, або ваша дитина не захворієте.

 

Які ознаки СГБ інфекції у моєї дитини?

Більшість дітей, які уражені СГБ інфекцією, стають нездоровими протягом першого тижня життя (відома як рання неонатальна СГБ інфекція), і, як правило, протягом 12-24 годин після народження. Хоча рідше буває пізній початок СГБ інфекції, він може вплинути на вашу дитину до 3-х місячного віку.

Отримані антибіотики під час пологів не перешкоджає виникненню пізній СГБ інфекції. Більш детальна інформація про пізні стадії СГБ інфекції доступна тут: www.gbss.org.uk/infection,

Діти з раннім початком СГБ інфекції можуть мати такі ознаки:

 • крекотіння, гучне дихання, стогони; коли ви дивитесь на їх груди або живіт відчуття, що їм важко дихати, або що вони не дихають взагалі.
 • бути дуже сонними і / або не відповідати на подразнення
 • невтішно плакати
 • незвично втягувати ніс
 • погано їсти та не утримувати молоко
 • мати високу або низьку температуру і / або їх шкіра відчувається на дотик занадто гарячою чи холодною
 • є зміни їх кольору шкіри (в тому числі плямиста шкіра)
 • має аномально швидкий або повільний серцевий ритм або частоту дихання
 • мають низький кров’яний тиск *
 • мають низький рівень цукру в крові. *

* Визначається за допомогою тестів, проведених в лікарні

Якщо ви помітили будь-які з цих ознак або турбуєтесь про свою дитину, ви повинні терміново зв’язатися з вашим лікарем, а також згадати СГБ. Якщо у вашої дитини є СГБ інфекція, рання діагностика і лікування важливе, так як затримка може призвести до  дуже серйозного і навіть смертельного результату.

 

Які тести і методи лікування доступні для моєї дитини?

Якщо є підозра, що ваша новонароджена дитина має інфекцію, будуть зроблені тести, щоб побачити СГБ, і де він міститься. Це може включати в себе взяття проби крові вашої дитини, або зразок рідини зі спинномозкового простору вашої дитини (спинномозкова пункція). Це буде докладно обговорено з вами до проведення аналізів.

Дітей з ознаками СГБ інфекції або дітей, які, ймовірно, мають інфекцію необхідно лікувати антибіотиками якомога швидше. Антибіотики можуть врятувати життя, коли даються дітям з підозрою на інфекцію. Лікування буде зупинено, якщо немає ознак інфекції після того, як  пройшло принаймні 36 годин, і всі тести негативні.

 

Чи можу я годувати грудьми?

Годувати грудьми свою новонароджену дитину безпечно. Не було доведено, що грудне вигодовування збільшує ризик зараження СГБ, і має безліч переваг для вас і вашої дитини.

 

Чому не всі жінки обстежуються на СГБ під час вагітності у Великобританії?

Комітет Скринінгу UK National не рекомендує тестування всіх вагітних жінок на наявність СГБ за допомогою вагінальних та ректальних мазків. Це відбувається тому, що:

 • багато жінок є носіями бактерії СГБ і, в більшості випадків, їх діти народжуються безпечно і не мають інфекцію
 • скринінг всіх жінок на пізніх термінах вагітності не може точно передбачити, які діти будуть мати СГБ інфекцію, а які – ні.
 • немає абсолютно точного скринінг-тесту: негативний мазок не гарантує, що ви не маєте СГБ.
 • багато дітей, які серйозно постраждали від СГБ інфекції народилися недоношеними, до запропонованого часу для скринінгу (35-37 тижнів)
 • антибіотикотерапія у всіх, які мають СГБ означатиме, що дуже велика кількість жінок отримують лікування, яке їм не потрібно.

 

© Королівський коледж акушерів і гінекологів 2017 рік